Aktualności Aktualności

Spotkanie z ES w Miejskim Domu Kutury już za Nami!

Kolejne spotkanie z Ekonomią Społeczną w kinie już za nami! 10 listopada br. ROPS Poznań we współpracy z Wielkopolskim Ośrodkiem Ekonomii Społecznej - Stowarzyszeniem na Rzecz Spółdzielni Socjalnych zorganizował seans kinowy tym razem w Miejskim Domu Kultury w Słupcy – pokaz kierowany był do mieszkańców Słupcy, uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Film „Boisko bezdomnych” wzbudził wiele emocji i poruszył ważny temat – problem bezdomności.

Po seansie filmu wzięliśmy udział w dyskusji, do której zaprosiliśmy przedstawicieli Spółdzielni Socjalnej „MASERATTI. Opowiadali oni o swojej działalności oraz o sposobach rozwiązywania problemu społecznego jakim jest bezdomność. To było bardzo pouczające spotkanie dla wszystkich zebranych.

 

W spotkaniu głos zabrali także przedstawiciele Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka "Podaj dalej", którzy w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu realizują projekt „Aktywni i niezależni”- zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnością w subregionie konińskim. 

Zaprezentowali oni swój film, zapoznali zebranych z ideą wolontariatu a także zachęcali do działań wolontarystycznych w swoim miejscu zamieszkania i najbliższym otoczeniu.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu i zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia – informacje już wkrótce! 

Fotorelacja poniżej:

Społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne - konferencja

Serdecznie zapraszamy na konferencję sieciującą partnerstwa lokalne pt. 

„Społecznie odpowiedzialne zamówienia publiczne”,

w środę 22 listopada 2017 r. w godz. 9-15.30.

 

Problem społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych, w kontekście realizacji założeń rozwoju ekonomii społecznej w Polsce, stał się sprawą naglącą do szczegółowego naświetlenia.

Zarówno wskazania Rady Ministrów, jak i, przede wszystkim, niezależne analizy wskazują, że w Polsce, w sektorze publicznym, ciągle wręcz nieznacznie stosuje się klauzule społeczne i środowiskowe przez instytucje zamawiające. A co za tym idzie – korzyści społeczne utracone w wyniku niestosowania klauzul są ogromne.

O tym, co możemy zrobić , żeby tę sytuację zmienić – porozmawiamy podczas konferencji.

Spotykamy się w siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka w Poznaniu, ul. św. Wincentego 6/9. Budynek B,  aula, I piętro. Zgłoszenie udziału przyjmowane jest poprzez formularz zgłoszeniowy:

 http://www.wces.eu/?page_id=4179

Szczegółowe informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 530 435 179.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

PROGRAM

 

organizatorzy:

Związek Organizacji Sieć Współpracy Barka oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu 

 

Rewitalizacja po śląsku - wizyta studyjna

W dniach 19-20 października gościliśmy na Śląsku w ramach wizyty studyjnej. Wielkopolscy samorządowcy pracujący nad programami rewitalizacyjnymi w swoich gminach mieli okazję zapoznać się z bardzo ciekawymi przedsięwzięciami i programami realizowanymi w Bytomiu i Katowicach. Podczas pierwszego dnia Pani Izabela Domogała kierownik Biura Rewitalizacji i Funduszy Europejskich w urzędzie miejskim w Bytomiu przedstawiła założenia kompleksowej rewitalizacji miasta "BytomODnowa", a należy podkreślić, że Bytom prowadzi obok dwóch innych miast w Polsce, rewitalizację modelową.

Czytaj więcej: Rewitalizacja po śląsku - wizyta studyjna

Forum Ekonomii Społecznej w Lesznie - relacja!

W dniu 19 października współorganizowaliśmy w Lesznie wraz ze Stowarzyszeniem Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP Forum Ekonomii Społecznej. Była to okazja do rozmowy na temat włączania ekonomii społecznej w polityki publiczne na poziomie samorządów lokalnych. Wraz z lokalnymi włodarzami zastanawialiśmy się nad wyzwaniami związanymi z wdrażaniem klauzul społecznych w przetargach realizowanych na poziomie powiatów i gmin.

Obecni na spotkaniu lokalni decydenci podzielili się z uczestnikami praktykami stosowanymi we współpracy z podmiotami ekonomii społecznej. Wspólnie dyskutowaliśmy o korzyściach płynących ze współpracy jednostek samorządu terytorialnego z PES.


Dla uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli PES była to okazja do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń czy też nawiązania nowych kontaktów.

 

Wyniki konkursu na Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2017

Wieczór 24 października 2017 r. należał do bardzo ważnych dla wielkopolskiego obszaru ekonomii społecznej! To właśnie tego dnia ogłoszono wyniki konkursu ES im. Jacka Kuronia na Przedsiębiorstwo Społeczne. 

Oto lista zwycięzców: 

Tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego Roku 2017 otrzymała Spółdzielnia Socjalna Dalba i jej Browar Spółdzielczy

Dobra Spółdzielnia Socjalna otrzymała Nagrodę Publiczności

Spółdzielnia Socjalna Margines - Tytuł "Pomysł na rozwój"

Spółdzielnia Socjalna FURIA - Tytuł "Odkrycie roku"

Wspólny Stół - nagroda za najlepszą komunikację i promocję

Nagrodę Fundacji Iniciatyw Społeczno-Ekonomicznych trafiłą w ręce Centrum Warsztatowego Partostatek

Wyróżnienie w kategorii - "konsekwencja w działaniu" otrzymała Gospoda Jaskółeczka

 Wyróżnienie TISE otrzymały: Spółdzielnia Socjalna WOLA, Spółdzielnia Socjalna Konar i Łódzka Fundacja Rehabilitacji "Kamień Milowy" 

 

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!!!

 

 

Źródło: https://www.facebook.com/ekonomiaspolecznapl/

Wizyta studyjna w subregionie kaliskim!

W środę 11 października 2017 r. odbyła się wizyta studyjna w subregionie kaliskim dla Członków wielkopolskiego Komitetu ds. ES. Za organizację wyjazdu odpowiedzialny był kaliski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Fundacja im. Królowej Polski Świętej Jadwigi.  Wśród nich znajdowali się przedstawiciele Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z poszczególnych subregionów Wielkopolski, przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu oraz przedstawiciele świata biznesu. Uczestnicy  mieli przyjemność przyjrzeć się działalności podmiotów ekonomii społecznej działającym na obszarze subregionu kaliskiego - odwiedzono salon fryzjersko - kosmetyczny "Butterfly" w Pleszewie Prowadzony przez Stowarzyszenie AHORA. „Piękno jest w Tobie. My je tylko wydobywamy” – to motto, które przyświeca działalności Butterfly. 

Następnie uczestnicy udali się do Stowarzyszenia APOYO, które prowadzi niepubliczne przedszkole integracyjne "Tęczowa Kraina" w Pleszewie. Głównym celem działalności jest integracja dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi. Stowarzyszenie organizuje także imprezy i warsztaty dla dzieci i rodziców oraz animacje na festynach.

Kolejnym odwiedzonym punktem była siedziba Studio Urody i Zdrowia POSITIV w Kaliszu. Zakład prowadzony jest przez Fundację Rozwój. W ofercie Fundacji znajdują się m.in. warsztaty z zakresu profilaktyki zdrowia, edukacji sportowej i filozofii zdrowia. Fundacja zatrudnia osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. 

Członkowie Komitetu udali się także do Stowarzyszenia Pokolenia, które prowadzi jedyny w Kaliszu hammam. Można tu skorzystać z tradycyjnych rytuałów tureckich oraz marokańskich, zabiegów pielęgnacyjnych czy masaży. Zatrudnione są tu osoby długotrwale bezrobotne.

Ostatnim punktem wizyty po subregionie była siedziba Spółdzielni Socjalnej „Imbir” założona została przez Caritas Archidiecezji Kaliskiej oraz Stowarzyszenie Kładka. Działa ona w branży gastronomicznej, organizuje imprezy okolicznościowe, szkolenia, także wizyty kilkudniowe.

Przedstawiciele wszystkich prezentowanych podmiotów prezentowali poszczególne oddziały siedzib instytucji, opowiadali w jakich branżach działają i jak realizują swoje cele społeczne.

Podczas wizyty uczestnicy mogli poznać nowe i innowacyjne rozwiązania w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnościami.

 

 

 

Konferencja dot. rewitalizacji - Gdańsk 5-6 października

5 i 6 października br. uczestniczyliśmy w konferencji p.n. ,,Metropolitalny kongres rewitalizacji: Od założeń polityki do społecznej zmiany. Rewitalizacja w działaniu”, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności oraz Urzędzie Marszałkowskim województwa pomorskiego w Gdańsku.

Bogaty program gwarantował, że każdy z uczestników mógł dowiedzieć się czegoś ciekawego z zakresu procesu rewitalizacji. Atrakcyjne w formie panele dyskusyjne uwzględniające ważne, a nie zawsze oczywiste i bezpośrednio funkcjonujące w procesie rewitalizacji tematy jak np. projektowanie uniwersalne spotkały się ze sporym zainteresowaniem.

Ogólny wydźwięk konferencji to zwrócenie uwagi na najważniejszy aspekt procesu rewitalizacji czyli zmianę społeczną, która musi zaistnieć w wyniku przeprowadzonej rewitalizacji.

Na zakończenie uczestnicy konferencji wzięli udział w spacerze studyjnym po miejscach objętych gdańską rewitalizacją.

 

Społecznie i Ekonomicznie w Lesznie

W ostatnim roku w subregionie leszczyńskim powstało kilkadziesiąt przedsiębiorstw społecznych. To dobry czas, aby wspólnie zastanowić się, jak wspierać ich działalność na rynku. Zapraszamy do udziału w Forum Ekonomii Społecznej 19 października w Lesznie.

 

Forum kierujemy do pomiotów ekonomii społecznej (m.in. fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, klubów i centrów integracji społecznej), jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców z terenu subregionu leszczyńskiego (tj. miasta Leszna, powiatów: gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, rawickiego, wolsztyńskiego oraz gminy Żerków w powiecie jarocińskim).

 

Na program Forum składają się:

- wystąpienie nt. przyszłości ekonomii społecznej w Polsce i Wielkopolsce
- panel dyskusyjny z włodarzami z subregionu leszczyńskiego nt. kondycji ekonomii społecznej
- prezentacja przedsiębiorstw społecznych działających w subregionie leszczyńskim.

Program Forum można pobrać pod wiadomością.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Partnerem Forum jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

 

Chętnych do udziału w wydarzeniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (do pobrania pod wiadomością) i przesłanie najpóźniej do  16 października mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji udziela Mikołaj Kostaniak pod numerem telefonu 65 520 78 86 lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Program

Formularz

 

Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

 

Wszystko zaczyna się w szkole...

Mało kto nie zgodzi się z tym, że to edukacja jest kluczowa dla rozwoju świadomego społeczeństwa.

To w edukacji dzieci i młodzieży widzimy szansę na rozwiązanie różnych trapiących nas problemów, od przestrzegania codziennej higieny jamy ustnej, przez segregowanie odpadów, umiejętność zachowania się na drodze po działalność społeczną. Wyzwań wychowawczych jest więc wiele i choć osiągamy coraz lepsze wyniki w międzynarodowych testach kompetencji, to niestety w kwestii budowania kompetencji społecznych mamy jeszcze cały czas wiele do zrobienia.

Priorytetowa edukacja

Potrzeba ta jest dostrzegana na poziomie Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej (KPRES), dokumentu strategiczno-operacyjny przyjęty przez polski rząd w 2014 r., zgodnie z którym planowane są wszystkie działania w obszarze ekonomii społecznej. Edukacji dla ekonomii społecznej poświęcono cały Priorytet V Programu. W odniesieniu do edukacji na poziomie szkolnym i akademickim jako kluczowe działania określono m.in.

  • wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie treści edukacyjnych w odniesieniu do różnych przedmiotów,
  • wsparcie organizacji wolontariatu, praktyk i staży zawodowych w podmiotach działających w obszarze ekonomii społecznej

Działania te realizowane mają być na różnych poziomach i przez różne instytucje. W chwili obecnej zaczyna się realizacja projektu pn. System partycypacyjnego zarządzania sferą ekonomii społecznej. Projekt realizowany jest w partnerstwie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Uniwersytetu Warszawskiego, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. Jednym z jego celów jest przygotowanie programu upowszechniania przedsiębiorczości społecznej wśród dzieci i młodzieży, w szczególności

spółdzielczości uczniowskiej. Ponadto w ramach innych działań planowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planowany jest dedykowany projekt wsparcia spółdzielczości uczniowskiej zakładający m.in. system wsparcia grantowego.

A w Wielkopolsce…

W województwie wielkopolskim już od jakiegoś czasu staramy się wspierać włączanie tematyki ekonomii społecznej w edukację na różnych jej szczeblach. W Regionalnym Programie Rozwoju Ekonomii Społecznej w województwie wielkopolskim na lata 2013-2022 zapisaliśmy, iż ważne jest dla nas Upowszechnienie pozytywnych postaw wobec ekonomii społecznej (Priorytet III), a w jego ramach Włączenie tematyki ekonomii społecznej do edukacji formalnej. W ramach różnych projektów realizowanych przez ROPS i naszych partnerów w obszarze ekonomii społecznej w latach 2011-2015 podejmowaliśmy różne inicjatywy edukacyjne m.in. stworzyliśmy program edukacyjny dla szkół ponadgimnazjalnych, przeprowadzono cykl pilotażowych lekcji, warsztatów i wizyt studyjnych dla nauczycieli. Od 2015 r. przy Komitecie ds. Ekonomii Społecznej funkcjonuje grupa ds. edukacji, w ramach której spotykają się przedstawiciele różnych instytucji działających w obszarze ekonomii społecznej i edukacji.

W tym roku postanowiliśmy skupić się na spółdzielczości uczniowskiej. Wielkopolska pod względem liczebności podmiotów ekonomii społecznej postrzegana jest jako lider – mamy najwięcej spółdzielni socjalnych, sporo podmiotów reintegracyjnych i organizacji pozarządowych. Spółdzielni uczniowskich mamy jednak bardzo mało – dosłownie kilka. Część z nich to spółdzielnie istniejące od dłuższego czasu prowadzące działalność w postaci sklepiku szkolnego jak m.in. Słoneczko czy Gest. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się też dwie nowe spółdzielnie – VZOR w Zespole Szkół Mechanicznych KEN w Poznaniu oraz „Nie ma Lipy” w Zespole Szkół w Lipce.  Chcielibyśmy, aby większa liczba uczniów mogła zaangażować się w działania w tej formie, dlatego chcemy uruchomić regionalny program wsparcia spółdzielczości uczniowskiej.

 

Dlaczego chcemy wspierać spółdzielczość uczniowską?

Jesteśmy przekonani, iż jest to forma zaangażowania, która może przynosić ogromne korzyści uczniom, a perspektywicznie także i całemu społeczeństwo. Dla uczniów jest to możliwość spędzania wolnego czasu pozwalającą na realizowanie swoich pasji i poznawanie ciekawych ludzi. Pozwala rozwijać kompetencje pożądane w życiu zawodowym i społecznym takie jak m.in.: umiejętność pracy w grupie, umiejętność wystąpień publicznych, przedsiębiorczość, odpowiedzialność. Ponadto pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości dziecka i pozwala na budowanie bezpośrednich relacji z rówieśnikami w „realu”.  Stanowi po prostu „dobrą bazę” do bycia zaangażowanym obywatelem i aktywności w ramach „dorosłej” ekonomii społecznej.

 

Jak chcemy wspierać spółdzielczość uczniowską?

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu we współpracy z partnerami, w tym szczególnie Stowarzyszeniem Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych przygotowuje pakiet wsparcia dla szkół i nauczycieli, którzy chcieliby powołać spółdzielnie uczniowską. W jego ramach planujemy:

  • stworzenie i udostępnienie katalogu dobrych praktyk oraz poradnika dla dyrektorów i nauczycieli dot. wykorzystania SU jako narzędzia wychowawczego;
  • realizację szkoleń i doradztwa dla nauczycieli- opiekunów spółdzielni uczniowskich;
  • pomoc finansową na uruchomienie działalności.

Program wsparcia ruszy w nadchodzącym roku szkolnym, więcej informacji dostępnych będzie na stronie: www.wielkopolskaes.pl

Inkubator WINS poszukuje pomysłów na innowacje społeczne!

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach realizacji projektu „Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych”* ogłosił nabór uzupełniający pomysłów na innowacje społeczne. Czekamy na pomysły do 12 października!!!!

Wszystko o naborze: http://www.inkubatorwins.pl/blog/2017/09/28/ogloszenie-naboru-uzupelniajacego/

Najważniejszy jest pomysł!
Pomysł, który zrodzi się z potrzeby osób zależnych.

Zajrzyj do BANKU POMYSŁOW na portalu www.inkubatorwins.pl zainspiruj się i wypełnij formularz i zgłoś się do inkubatora!

Nie musi on być gotowy, dopracowany. To może być intuicja, którą wspólnie rozwiniemy i spróbujemy przełożyć na działanie.

Oto co oferuje nasz inkubator:

  • konsultacje eksperckie z obszarów polityki społecznej, technologii komunikacyjno-informacyjnych, usług opiekuńczych dla osób zależnych, gerontologii, rehabilitacji,
  • grant w wysokości średnio 50 tys. zł. na pokrycie kosztów przygotowania i testowania innowacji społecznej,
  • testowanie m. in. z wykorzystaniem zasobów FutureLab – żywych laboratoriów, wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia teleinformatyczne,
  • pomoc w nawiązaniu współpracy Innowatora z odpowiednią grupą osób zależnych, dla których tworzona jest innowacja,
  • wsparcie w upowszechnianiu innowacji społecznej po zakończeniu testowania.

Konsekwencją realizacji Waszych pomysłów na innowację społeczną będzie przeprowadzanie zmian. W tym przypadku zmian, które poprawią funkcjonowanie osób zależnych w Wielkopolsce!

*Nabór prowadzony w ramach projektu grantowego pn. „Przepis na wielkopolską innowację społeczną – usługi opiekuńcze dla osób zależnych”, który realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w partnerstwie z Miastem Poznań i Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Więcej informacji o projekcie oraz  naborze pomysłów znajdziecie Państwo  portalu projektu www.inkubatorwins.pl lub na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu http://rops.poznan.pl/nasze-projekty/przepis-na-wielkopolska-innowacje-spoleczna-uslugi-opiekuncze-dla-osob-zaleznych/

Wizyta Komitetu ds. ES z województwa pomorskiego w Wielkopolsce

W piątek 29 września br. gościliśmy u nas przedstawicieli komitetu ds. ekonomii społecznej z województwa pomorskiego. Były osoby z ROPS Gdańsk, OWES-ów różnych subregionów woj. pomorskiego, pracownicy jednostek pomocy społecznej i samorządów. Spotkanie w siedzibie ROPS Poznań było jednym z wielu zaplanowanych w ramach wizyty studyjnej. Wcześniej uczestnicy odwiedzili kilka podmiotów ekonomii społecznej w Poznaniu. Wielkopolski Komitet ekonomii społecznej reprezentowali Pani Lidia Węsierska oraz Panowie Tomasz Mika i Zbyszko Siewkowski.

Goście zapoznali się z metodami pracy Komitetu oraz grup roboczych na przykładzie grupy ds. promocji czy organizacji certfyfikacji znakiem "Zakup prospołeczny". Następnym punktem programu była dyskusja i rozmowy temat prac i podejmowanych działań zwiększających udział ekonomii społecznej w sferze gospodarczej i społecznej regionów. Z Poznania grupa udała się w drogę powrotną do Gdańska.

 

Wizyta studyjna przedstawicieli OWES i ROPS do Brzezin i Katowic

W dniach 25-26 września br. odbyła się wizyta studyjna w Brzezinach k/ Łodzi i Katowicach. Brali w niej udział pracownicy Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej z Wielkopolski oraz ROPS. Najpierw dotarliśmy do urzędu miasta w Brzezina gdzie grupa zapoznała się z działaniami dotyczącymi zlecania zadań publicznych podmiotom ekonomii społecznej na przykładzie spółdzielni socjalnej Communal Service. Prezes spółdzielni Ryszard Śliwkiewicz opowiadał o rozwoju i pozyskiwaniu zleceń, a obecny na spotkaniu burmistrz Brzezin Marcin Pluta o działaniach samorządu wspomagających rozwój ekonomii społecznej w mieście. Po kilkugodzinnej wizycie udaliśmy się w dalszą drogę do Katowic. Tam w późnych godzinach popołudniowych – tuż po zameldowaniu się w hotelu Katowice – odwiedziliśmy restaurację Drzwi Zwane Koniem prowadzoną przez spółdzielnię socjalną Honolulu. Restauracja mieści się przy jednej z głównych ulic miasta i serwuje dania zarówno tradycyjne jak i oryginalne. Po obfitym obiedzie można było długo spacerować po nowoczesnym centrum Katowic oglądając najważniejsze budynki (Spodek, Superjednostka, Muzeum Śląskie, Filharmonia Śląska).

Drugiego dnia gościliśmy w Nikiszowcu. Jest to zabytkowa dzielnica Katowic wybudowana jeszcze przed I wojną światową dla pracowników pobliskiej kopalni. Jednolitość zabudowy, wewnętrzne podwórka sprzyjały przez lata integracji mieszkańców, ale w latach transformacji sytuacja znacznie się pogorszyła, brak perspektyw, pracy – w wyniku restrukturyzacji kopalni - spowodowały głębokie, negatywne zmiany społeczne. W tej chwili istnieje już na powrót duże poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za rozwój dzielnicy, a to duża zasługa Centrum Zimbardo, w którym mogliśmy gościć. Pan Waldemar Jan i Pani Anna Solińska, pracownicy Centrum, przedstawili prezentację i opowiedzieli o działalności Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, które realizuje wielorakie działania na rzecz dzielnicy aktywnie włączając w nie mieszkańców. To tutaj mogliśmy zobaczyć m.in. jak powinna wyglądać modelowa współpraca w ramach procesu rewitalizacji, angażująca mieszkańców. Spotkanie było bardzo inspirujące. Wiele informacji okaże się przydatnych w dalszej pracy zarówno OWES i ROPS.

Tuż przed spotkaniem mogliśmy przejść się po Nikiszowcu. Pani Anna Solińska w obrazowy, bardzo ciekawy i niejednokrotnie emocjonalny sposób opowiedziała zaciekawionym uczestnikom wizyty historię dzielnicy, często odnosząc ją do współczesności. 

Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wizyta była udana i inspirująca. 

 

 

Spotkanie z ES w kinie Oskard w Koninie już za Nami!

Kolejne spotkanie z Ekonomią Społeczną w kinie już za nami! 27 września br. ROPS Poznań we współpracy z Wielkopolskim Ośrodkiem Ekonomii Społecznej - Stowarzyszeniem na Rzecz Spółdzielni Socjalnych zorganizował seans kinowy już tradycyjnie w kinie Oskard w Koninie dla mieszkańców Konina, uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych.

Widownia nas nie zawiodła i licznie przybyła na wydarzenie, mimo porannej godziny. Bardzo nam miło, że nadal chętnie uczestniczycie Państwo w naszych wydarzeniach. Po oklaskach i salwach śmiechu wnioskujemy, że się podobało :)

Film „Podróż za sto stóp” został bardzo mile przyjęty przez widzów oraz wzbudził wiele emocji. Oprócz tego poruszył ważny temat – młodzieńczej przedsiębiorczości.

Po seansie filmu wzięliśmy udział w dyskusji, do której zaprosiliśmy przedstawicieli Spółdzielni Socjalnej Inter Media, przedstawicieli Konińskiej Izby Gospodarczej oraz specjalistów w dziedzinie spółdzielczości uczniowskiej ze Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu i zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia – informacje już wkrótce! 

 

Fotorelacja poniżej:

 

I Wielkopolskie Forum Przedsiębiorczości Społecznej

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych mają zaszczyt zaprosić Państwa na I Wielkopolskie Forum Przedsiębiorczości Społecznej, które odbędzie się 17 października br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

 

Wydarzenie adresowane jest do podmiotów, które stoją przed wyzwaniem rozwoju swojej organizacji w obszarze działalności gospodarczej i chcą efektywnie łączyć zysk społeczny z zyskiem ekonomicznym. Podczas Forum stworzona zostanie przestrzeń do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów, ale także zyskania solidnej dawki wiedzy i inspiracji od biznesowych praktyków i ekspertów.

Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się pod adresem : www.ekonomiaspoleczna.wrk.org.pl

Program Forum

 

A więc jeszcze raz:

Co? I Wielkopolskie Forum Przedsiębiorczości Społecznej 

Kiedy? 17 X 2017r. (wtorek)

Gdzie? Al. Niepodległości 34, Poznań (Urząd Marszałkowski)

Rejestracja? www.ekonomiaspoleczna.wrk.org.pl

 

Nie może tam Państwa zabraknąć!

 

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

II Kulinarny Dzień Ekonomii Społecznej

Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych oraz Związek Organizacji Sieć Współpracy Barka, w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, zapraszają do udziału w II Kulinarnym Dniu Ekonomii Społecznej, w sobotę, 30 września 2017 r., w godz. 9-14, przy ul. św. Wincentego 6/9.

Kulinarny Dzień Ekonomii Społecznej to święto przedsiębiorstw społecznych, głównie spółdzielni socjalnych, spółek non profit, ale także stowarzyszeń czy fundacji, które prowadzą restauracje, bary, kawiarnie, sklepy z żywnością lub produkują żywność. Świętują z nami także centra integracji społecznej, które prowadzą warsztaty gastronomiczne.

W sobotę 30 września spotykamy się na Zawadach w Poznaniu, w siedzibie Fundacji Barka, żeby:

- wzajemnie się poznać,

- zintegrować ,

- spróbować różnych przysmaków,

- kupić czego sami nie mamy,

- zrelaksować podczas różnorodnych zabaw na świeżym powietrzu

- wziąć udział w warsztatach perkusyjnych dla całej rodziny,

- rozradować się przejażdżką na konikach norweskich,

- pomnożyć siły podczas fitnessowej sesji z pierścieniami smovey.

Po wydarzeniu, w następnych dniach, odbędą się także specjalne prezentacje kulinarne w siedzibach przedsiębiorstw społecznych.

na wydarzenie obowiązuje WSTĘP WOLNY

PLAKAT

 

Szczegółowe informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel +48 515 097 867, www.wces.eu

https://www.facebook.com/events/171236250108862/

Projekt ECO-RESTAURATEUR - standardy dla ekologicznych restauracji

Przez blisko dwa lata realizowano międzynarodowy projekt zmierzający do określenia standardów dla funkcjonowania ekologicznych restauracji w Europie. Partnerzy z Bułgarii, Polski, Włoch, Belgii i Rumunii wypracowywali wspólne ustalenia, wizytując przy okazji miejsca restauracyjne w różnych miejscach naszego kontynentu, na ogół prowadzone przez podmioty społeczne. Polskim realizatorem projektu była Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka.

Zachęcamy do zapoznania się z rezultatami projektu Eco Restaurateur, które znajdują się na stronie https://ecorestaurateur.eu/pl/aid-2/ w zakładce "REZULTATY". Znajdziecie tam Państwo przygotowany przez 5 międzynarodowych partnerów sylabus zawierający materiały do prowadzenia zajęć z eko cateringu, pomoce dydaktyczne oraz propozycje oceny osiągnięć uczestników szkolenia.

Szczególnie polecamy materiał poświęcony centrom integracji społecznej, które w ramach swoich działań prowadzą warsztaty gastronomiczne oraz spółdzielniom socjalnym, które prowadzą restauracje, kawiarnie, bary.

Warsztaty dot. wielkopolskiej marki designu społecznie odpowiedzialnego

23 sierpnia w siedzibie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu odbyły się warsztaty pn. „Wielkopolska marka społecznie odpowiedzialna. Design – narzędzie pozytywnej zmiany.”

Warsztaty prowadziła Pani Laura Andrukiewicz, brand manager Marki Well Done. Produkty WellDone® wytwarzane przez Fundację „Być Razem” to wykonane z naturalnych materiałów, proste, dowcipne, inteligentne i użyteczne przedmioty, doskonałe na prezenty.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele przedsiębiorstw społecznych, podmiotów ekonomii społecznej oraz ośrodków wsparcia ekonomii społecznej.

W trakcie warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami budowania marki społecznie odpowiedzialnej od samych trudnych początków. Historie opowiadane przez prowadzącą były bardzo bliskie doświadczeniom przedsiębiorców społecznych m.in. w zakresie trudnego procesu zdobywania zleceń na rynku czy podkreślania swojego społecznego zaangażowania.

Bardzo ciekawym aspektem podnoszonym podczas warsztatów była także kwestia pracy nad produktem i współpracy z projektantami w tym zakresie. Wbrew pozorom dojście do docelowej formy produktu, nawet przy wsparciu profesjonalistów w zakresie wzornictwa jest długotrwałym procesem.

Podczas warsztatów zainicjowany został również proces wyboru logiki budowy wspólnej wielkopolskiej marki, pod którą można by sprzedawać i promować produkty poszczególnych przedsiębiorstw społecznych czy podmiotów ekonomii społecznej. Uczestnicy warsztatów odnieśli się do inicjatywy z entuzjazmem, planowane są dalsze spotkania w zakresie dookreślania wizji budowania marki.

Zapraszamy na spotkanie z ES w kinie!

Cieszymy się, że możemy Państwa zaprosić na kolejną edycję „Spotkania z Ekonomią Społeczną w kinie”.

Tym razem będzie to projekcja filmu „Podróż na sto stóp”. Spotykamy się w Kinie Oskard w Koninie przy al. 1 Maja 7a. Zaczynamy punktualnie o 9:00!

                                                      filmweb.pl 

 

Po pokazie filmu przygotowaliśmy dla Was spotkanie z osobami, które działają w obszarze spółdzielczości uczniowskiej oraz zajmują się tematyką młodych przedsiębiorców.

 

Dyskusję poprowadzi Emilia Wasielewska, a wśród zaproszonych gości będą przedstawiciele Konińskiej Izby Gospodarczej, Spółdzielni Socjalnej Inter Media oraz Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych.

 

Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny! Serdecznie polecamy!

 

Organizatorami wydarzenia są Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Spotkanie makroregionalne we Wrocławiu

W dniach 6-7 września braliśmy udział w spotkaniu makroregionalnym realizowanym w ramach  projektu „Spójna integracja regionalna ekonomii społecznej” realizowanego przez Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych. W spotkaniu brali udział przedstawiciele regionalnych ośrodków polityki społecznej, instytucji zarządzających, regionalnych komitetów ekonomii społecznej, wojewódzkich rad działalności pożytku publicznego i komitetów monitorujących RPO z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Na spotkaniu omawiane były zmiany w ustawie o spółdzielniach socjalnych oraz wytycznych w zakresie włączenia społecznego i zwalczania ubóstwa oraz zapisy tworzonej ustawy o ekonomii społecznej i solidarnej. Była to również okazja do przedyskutowania roli regionalnych komitetów ES, zadań ROPS oraz OWES. Spotkanie czterech regionów było szansą na wymianę doświadczeń, co niewątpliwie jest bardzo ważnym elementem uspójniania działań w obszarze ES.
Spotkanie jest jednym z wielu planowanych działań wspierających regiony w obszarze ES, kolejne podobne spotkanie zapowiadane jest na połowę listopada przy okazji Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej.