Aktualności Aktualności

Regionalna Konferencja Ekonomii Społecznej w Poznaniu - 10.09.2018

W dniu 10 września 2018 roku w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przy ul. Towarowej 55 w Poznaniu odbyła się „Regionalna Konferencja Ekonomii Społecznej” zorganizowana w ramach pilotażowego projektu "Europejskie regiony ekonomii społecznej 2018" uruchomionego przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP.

Czytaj więcej: Regionalna Konferencja Ekonomii Społecznej w Poznaniu - 10.09.2018

Spotkanie w ramach ESF Thematic Network on Partnership Mini Peer Review

     W dniach 12-13 września 2018r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyło się spotkanie sieci tematycznej dotyczącej partnerstwa pod nazwą "ESF Thematic Network on Partnership Mini Peer Review" zorganizowane  przez Stowarzyszenie Centrum PISOP z Leszna. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele grupy działającej przy Komisji Europejskiej, przedstawiciele Departamentu Wdrażania EFS z Urzędu Marszałkowskiego oraz ROPS-u w Poznaniu. Pierwszego dnia nasze koleżanki Magdalena Urbańska i Zofia Rutkowska opowiadały o systemie ekonomii społecznej w Wielkopolsce, współpracy z OWES-ami oraz koordynacyjnej roli ROPS-u.  Drugiego dnia Monika Zembrzycka i Agnieszka Gentsch-Piasek mówiły o projekcie WINS i doświadczeniach związanych z wdrażaniem innowacji społecznych. W spotkaniu uczestniczyła również p. Anna Nowak ze Stowarzyszenia "Żurawinka" - innowatorka społeczna, prezentując swoją innowację. 
 

Raport w zakresie edukacji w obszarze ekonomii społecznej "Ala zna spóldzielnię?"

W ramach projektu „System partycypacyjnego zarządzania sferą ekonomii społecznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego został opracowany Raport z analizy desk research w zakresie edukacji formalnej i nieformalnej w obszarze ekonomii społecznej w szkołach podstawowych.

Raport desk research został przygotowany na potrzeby stworzenia kompleksowego programu upowszechniania przedsiębiorczości społecznej wśród uczniów i uczennic II etapu edukacyjnego (klasy IV – VIII szkoły podstawowej). Na kolejnych etapach opracowana zostanie koncepcja programu nauczania, który następnie zostanie przetestowany podczas grupy fokusowej oraz spotkań konsultacyjnych.

Raport został przygotowany przez zespół badawczy Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

W raporcie poruszono kwestie dotyczące tego:

u  Jak wygląda edukacja (formalna i nieformalna) w obszarze ekonomii społecznej w szkołach podstawowych?

u  Jakie miejsce zajmuje ekonomia społeczna w systemie edukacji formalnej po reformie z 2017 roku?

u  W jakich obszarach edukacji formalnej w szkołach podstawowych można zaimplementować wiedzę z zakresu ekonomii społecznej?

u  Jakie działania z zakresu edukacji nieformalnej rekomendowane są przez dokumenty strategiczne i plany działania dla rozwoju ekonomii społecznej?

u  Jakie działania z zakresu nieformalnej edukacji z ekonomii społecznej są realizowane w szkołach podstawowych/gimnazjalnych?

 

Zapraszamy do lektury - RAPORT

Monitoring Ekonomii Społecznej w Wielkopolsce

Monitoring Ekonomii Społecznej w Wielkopolsce

Informujemy, że w okresie od lipca do września 2018 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu realizuje badanie monitoringowe dotyczące kondycji ekonomii społecznej w województwie wielkopolskim. Badanie ma charakter ex-post. Celem tegorocznego badania jest pozyskanie wiedzy o sytuacji podmiotów ekonomii społecznej i instytucjach wspierających rozwój ES w Wielkopolsce w 2017 r. Dzięki uzyskanym informacjom będziemy mogli lepiej reagować na potrzeby podmiotów i ulepszać politykę rozwoju ES w regionie.

Nasze badanie kierujemy w szczególności do:

  • Przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego,
  • Przedstawicieli lokalnych grup działania,
  • Przedsiębiorstw społecznych, w tym: spółdzielni, spółek non-profit, organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą
  • Podmiotów reintegracyjnych (CIS/KIS/ZAZ i WTZ)

Dane o sytuacji sektora ES zbieramy za pomocą kwestionariusza ankiety on-line.

Wszelkich informacji dotyczących badania udziela Magdalena Urbańska pod nr tel. 61 8567347 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy do udziału w badaniu!

Zespół ES

Spotkanie z ekonomią społeczną w Kinie

Serdecznie zapraszamy na bezpłatny pokaz filmowy. W dniu się 20. września o godzinie 9:00 w kinie Oskard w Koninie odbędzie się pokaz filmu „Był sobie pies”

Wydarzenie odbędzie się w ramach Spotkań z Ekonomią Społeczną w Kinie

Więcej informacji udziela Emilia WasilewskaTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorami wydarzenia są Wielkopolski Ośrodek Ekonomii Społecznej prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz wielkopolski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Regionalna Konferencja Ekonomii Społecznej

Serdecznie zapraszamy na
Regionalną Konferencję Ekonomii Społecznej
w ramach projektu "Europejskie regiony ekonomii społecznej 2018" – Poznań, 10 września 2018 r.

W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu serdecznie zapraszamy na „Regionalną Konferencję Ekonomii Społecznej”, która odbędzie się w dniu 10 września 2018 r. w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przy ul. Towarowej 55.

Wydarzenie organizowane jest w ramach pilotażowego projektu "Europejskie regiony ekonomii społecznej 2018" uruchomionego przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP.

Celem tego projektu jest budowanie skutecznych sieci podmiotów ekonomii społecznej i innowacji społecznych oraz podnoszenie świadomości na temat ekonomii społecznej na poziomie regionalnym i lokalnym.

Do udziału w projekcie Komisja Europejska wybrała 30 regionów z całej Europy, w tym Region Wielkopolski.

Konferencja organizowana w Poznaniu będzie poświęcona systemowi wsparcia ekonomii społecznej w województwie wielkopolskim, a w szczególności dyskusji o przyszłości ekonomii społecznej i jej finansowaniu oraz roli jaką będą odgrywały innowacje społeczne i lokalne partnerstwa.

Wyniki tej dyskusji zostaną później przedstawione podczas Globalnego Forum Ekonomii Społecznej w Bilbao (1-3 października 2018 r.) oraz podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli (8-11 października 2018 r.).

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji oraz zgłoszenia swojego udziału w tym wydarzeniu za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego pod następującym adresem: https://goo.gl/forms/gCV8S9FDBPIoT1nC3

Formularz zgłoszeniowy można również pobrać poniżej i przesłać faksem pod nr 61 851 56 35 lub na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Formularz zgłoszeniowy

Program Konferencji

Zaproszenie

 

 

Konkurs - Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2018

W imieniu Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 

zapraszamy

 spółdzielnie socjalne osób fizycznych oraz podmioty ekonomii społecznej korzystające ze zwrotnego wsparcia finansowego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego,

do udziału w  Konkursie o przyznanie certyfikatu

Znaku Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2018

Konkurs ma na celu wyróżnienie tych podmiotów, które z powodzeniem łączą działalność ekonomiczną ze społecznym zaangażowaniem.
Przyznane certyfikaty przyczynią się do budowy marki konkretnych podmiotów oraz całego sektora ekonomii społecznej.
Dla laureatów Konkursu przewidziano nagrody w postaci pakietów wsparcia. Nabór wniosków trwa do 12 września 2018 r.

Będziemy wdzięczni za przekazanie niniejszej informacji zainteresowanym podmiotom.

Szczegóły na stronie internetowej:

http://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/Znaki,Jakosci,Ekonomii,Spolecznej,i,Solidarnej,2018,-,ogloszenie,konkursu,4076.html

Piknik z Ekonomią Społeczną w Owczygłowach k. Rogoźna

Związek Organizacji Sieć Współpracy Barka i Centrum Integracji Społecznej w Rogoźnie , zapraszają na Piknik z Ekonomią Społeczną w Owczygłowach k. Rogoźna,  w sobotę 25 sierpnia 2018 r. w godz.11-15.

W programie m.in.:

10:00 -11:00 ES Tour Rajd Rowerowy na rzecz Ekonomii Społecznej

11:00-15:00 Piknik z ES, a w tym:

- animacje i zabawy dla dzieci i dorosłych

- 2- lecie Centrum Integracji w Rogoźnie

- występy wokalne

- stoiska sprzedażowe

- prezentacje i warsztaty prowadzone przez przedsiębiorstwa społeczne, m.in. decoupage ze Sp. Soc. Pracowania ArtZagroda, plecenie makramy ze Sp. Soc. Znajome i warsztaty perkusyjne z Beatit sp. z o.o., sesja fitness z użyciem pierścieni smovey ze Sp. Soc. Pomagajmy Razem.

-  poczęstunek przygotowany przez Centrum Integracji Społecznej w Rogoźnie

Wstęp wolny

ZAPRASZAMY!

 

Rajd rowerowy na rzecz Ekonomii Społecznej

W ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, w niedzielę 19 sierpnia, o godz. 11, zapraszamy do udziału w Rajdzie Rowerowym na rzecz Ekonomii Społecznej.

Ponownie przejedziemy trasami Osiedla Antoninek-Zieliniec –Kobylepole i dzięki życzliwości Stowarzyszenia Przystanek Folwarczna, tym razem poznamy historyczne miejsca w tej części Poznania.

Wyjeżdżamy o godz. 11-tej spod Szkoły Podstawowej nr 55 przy ul. Szpaków 1 w Kobylepolu i spotykamy się na mecie w Zielińcu, na polanie przy leśniczówce przy ul Darniowej. W trakcie trasy zabierzemy uczestników na stacjach przystankowych – szczegóły na plakacie.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Pomocy Wzajmnjej Barka oraz Sieć Barki, a także Stowarzyszenie Przystanek Folwarczna, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne.

Szczegóły na plakacie.

Zapisy elektroniczne na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i telefonicznie 608 47 11 68

oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy!

DZIKIE POLA 2018 ZE STOWARZYSZENIEM FORMACJA DŹWIERSZNO I OWES ETAP!

Zapowiada się wspaniała kulinarna sobota w Gródku Krajeńskim k. Łobżenicy w dniu 18.08.2018 r. podczas Pikniku z Ekonomią Społeczną w ramach eventu lokalnego „Dzikie Pola 2018”. Piknik będzie doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej ETAP w subregionie pilskim, a także będzie miejscem kulinarno-sportowej rywalizacji.

Co na Was czeka?

10:00-13:00 - prezentacja oferty OWES ETAP (dyżury specjalistów) oraz konkurs kulinarny

12:00 – poczęstunek, gry i zabawy dla dzieci, występ orkiestry

14:00-18:00 – konkurs skoków przez przeszkody oraz koncert specjalny

 

W szczególności zachęcamy do wzięcia udziału w V Konkursie Gotowania o Złotą Michę ks. Kajetana! Zapraszamy przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego, Podmiotów Ekonomii Społecznej oraz instytucji wspierających walkę z wykluczeniem społecznym.

Co trzeba zrobić?

Zebrać max. 3-osobową drużynę i zgłosić się  do 10.08.2018 r. poprzez wypełnienie formularza i przesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Jest o co powalczyć! Główną nagrodą w konkursie jest aromatyczny, pieczony prosiak z dowozem do zwycięzcy, ale czekają na Was także liczne nagrody rzeczowe.

Nasza OWESowa drużyna podjęła kulinarne wyzwanie i spotkamy się z Wami na Dzikich Polach - do zobaczenia!

 

Regulamin 

Formularz zgłoszeniowy

Zapraszamy na spotkanie sieciujące!

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie sieciujące, które odbędzie się 30 sierpnia 2018 roku w Hotelu Atut
w Licheniu Starym. Tematem przewodnim spotkania będzie „Przedsiębiorczość i rozwój lokalny”.

Przedsiębiorczość jest kluczowym czynnikiem rozwoju społeczno – gospodarczego regionu. Spotkanie w Licheniu będzie okazją do dyskusji na temat tego, jak wyobrażamy sobie współpracę interesariuszy lokalnego rynku reprezentujących wszystkie trzy sektory – przedstawicieli administracji, małych i średnich firm, a także przedsiębiorstw społecznych i organizacji pozarządowych.

Podczas warsztatów będzie również można dowiedzieć się, jak założyć fundację korporacyjną, jakie korzyści związane są z posiadaniem statusu przedsiębiorstwa społecznego i jak budować dobre relacje ze społecznością lokalną.

 

Dobra kawa, nieformalna atmosfera i ciekawe tematy do dyskusji. Warto być właśnie tam, właśnie tego dnia!

Rezultaty spotkania przedstawione zostaną na konferencji w Poznaniu organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego 5 września br., a także w Brukseli i Bilbao w ramach Europejskiego Tygodnia Miast
i Regionów.

Program spotkania

Plan "Kawiarenki Dyskusyjnej"

Po więcej informacji zapraszamy na stronę Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych

 

Aktualna lista przedsiębiorstw społecznych

Zapraszamy do lektury zaktualizowanej listy przedsiębiorstw społecznych opublikowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wśród nich znajdują się wielkopolskie spółdzielnie socjalne, fundacje, stowarzyszenie i spółki non-profit, które zgodnie z "Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć w obszarze włączenia społęcznego i zwalczania ubóstwa z wykorzystaniem środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozowju Regionalnego na lata 2014 - 2020" nie dzielą zysku, ale przeznaczają go na cele społeczne. 

http://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/Lista,PS,4069.html

 

"Dla podmiotów, które się na niej znalazły to potwierdzenie statusu przedsiębiorstwa społecznego. Dla wszystkich, którzy są zainteresowani korzystaniem z usług przedsiębiorstw łączących działalność ekonomiczną z celami społecznymi, to baza pozwalająca na ich wyszukiwanie.

ES TOUR - Rajd Rowerowy na rzecz Ekonomii Społecznej

W ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, w niedzielę 5 sierpnia, o godz. 11,  zapraszamy do udziału w rajdzie rowerowym na rzecz ekonomii społecznej, którzy przejedzie przez malownicze tereny Osiedla Antoninek -Zieliniec-Kobylepole, dając impuls choć do niewielkiej aktywności niedzielnej, każdemu, kto ma ochotę wsiąść na rower rekreacyjnie. Wyjeżdzamy z pętli autobusowej na Darzyborze, żeby po ok. 1,5 godzienie dotrzeć do Polany Mycielskich w Kobylepolu. Rajd będzie miał parę przystanków, o których przeczytacie na plakacie.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Barka oraz Sieć Barki, a także Stowarzyszenie Przystanek Folwarczna, Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne, Rada Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole.

Szczegóły na plakacie.

Zapisy elektroniczne na:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy!

Konferencja pt. „Rola przedsiębiorczości społecznej i solidarnej w kształtowaniu gospodarki uspołecznionej w Polsce”

W piątek, 27 lipca , zapraszamy do udziału w konferencji pt. „Rola przedsiębiorczości społecznej i solidarnej w kształtowaniu gospodarki uspołecznionej w Polsce”,  podsumowującej projekt „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowany w latach 2015-2018 przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka wraz z partnerami – Wielkopolską Radą Koordynacyjną  Związek Organizacji Pozarządowych i Związkiem Organizacji Sieć Współpracy Barka.

W trakcie spotkania przedstawimy m.in. działania z zakresu tworzenia nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych,  z zakresu reintegracji,  animacji partnerstw lokalnych, promocji przedsiębiorstw społecznych, podejmowane przez organizacje pozarządowe  działania przedsiębiorcze.

Będzie też można wziąć udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez przedstawicieli przedsiębiorstw społecznych zajmujących się edukacją, animacją wolnego czasu czy rękodziełem.

Serdecznie zapraszamy Państwa Przedstawicieli do udziału w konferencji!

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji do środy, 25 lipca: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 48 515 097867

 

Program konferencji

Konkurs na koncepcję PS

Konkurs na koncepcję Przedsiębiorstwa Społecznego działającego w kluczowych sferach rozwojowych wskazanych w Działaniu I.4 Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, tj. zrównoważony rozwój, solidarność pokoleń, polityka rodzinna, turystyka społeczna, budownictwo społeczne, lokalne produkty kulturowe.

Konkurs ma charakter otwarty, adresowany jest głównie do pełnoletnich przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej, organizacji pozarządowych, osób indywidualnych zainteresowanych rozwojem kariery w obszarze ekonomii społecznej, studentów kierunków społecznych z subregionu poznańskiego (Powiat Poznań, poznański, obornicki, szamotulski, śremski, średzki). Ma na celu pobudzenie wyobraźni biznesowej i wykreowanie nowych rodzajów usług przez przedsiębiorstwa społeczne, a także podniesienie jakości usług oferowanych przez przedsiębiorstwa społeczne.

Więcej informacj znajdziecie Państwo pod adresem: http://www.wces.eu/?page_id=5099 

Budujemy wspólną markę !

 

Jak zbudować skuteczną współpracę w ramach konsorcjum? Na to pytanie próbujemy uzyskać odpowiedź w ramach prac nad wielkopolską marką społecznie odpowiedzialnego designu.

W ostatnich tygodniach odbyły się dwa warsztaty dotyczące budowania marki– 28.06.2018 r. w Słupcy oraz 04.07.2018 r. w Poznaniu. W spotkaniach uczestniczyły zaangażowane przedsiębiorstwa społeczne i podmioty ekonomii społecznej, przedstawiciele ośrodków wsparcia ekonomii społecznej i ROPS.

W efekcie warsztatów skonkretyzował się pomysł na organizację pracy sieci, który będzie teraz rozwijany pod kątem jej formalnego umocowania.

Z drugiej strony pracujemy intensywnie nad pomysłem na produkty dla marki. Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety internetowej na temat atrakcyjnych pamiątek z Wielkopolski dostępnej pod następującym linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScbyeLCGEdr3tiKkMTy2Rtx8Afg8rw0SFEDk0_A-8t05EsoWQ/viewform

 

 

 

Subregionalne spotkania WTZ i PCPR

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu wraz z Wielkopolską Radą Koordynacyjną Związek Organizacji Pozarządowych oraz Oddziałem Wielkopolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zorganizował w czerwcu br. cykl spotkań warsztatowych z przedstawicielami warsztatów terapii zajęciowej oraz powiatowych centrów pomocy rodzinie w poszczególnych subregionach.

Czytaj więcej: Subregionalne spotkania WTZ i PCPR

Szkolenia dla przedstawicieli PES-ów

W czerwcu odbyły się spotkania szkoleniowe dla podmiotów ekonomii społecznej(PES) z promowania usług PESów w lokalnych samorządach. Pierwszą część prowadziła Zofia Rutkowska, która opowiadała o marce społecznie odpowiedzialnego designu jako szansie na zwiększenie sprzedaży produktów PES. W drugiej części Dominik Radwański - prowadzący spółdzielnię socjalną na terenie subregionu kaliskiego - przedstawił możliwości i sposoby zwiększenia udziału PES w realizacji usług zlecanych głównie przez samorządy, ale także o pozyskiwaniach takich zleceń od przedsiębiorców. Tego typu zlecenia co raz częściej stwarzają szansę na realny rozwój PES. Dotychczas szkolenia odbyły się w Pile, Koninie i Poznaniu.